وضعیت هوای سنندج در شرایط ناسالم قرار گرفت

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: وضعیت هوا در اکثر شهرهای استان بویژه سنندج به دلیل تداوم استقرار پدیده گرد و غبار، در وضعیت ناسالم قرار گرفته است.

اقبال حمیدی شامگاه شنبه اظهار داشت: وضعیت هوای این استان از شب گذشته بدنبال ورود پدیده گرد و غبار در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت ولی از عصر امروز برای عموم مردم در شرایط ناسالم است.
وی افزود: این آلودگی هوا ناشی از افزایش ذرات PM 2.5 است و اکنون این ذرات در شهرهای سنندج و سقز از مرز 149 فرا تر رفته و این آلودگی چند برابر استاندارد است.
حمیدی علت افزایش آلودگی هوا وزش باد و انتقال ذرات گرد و غبار از سمت بیابان های کشور عراق به استان کردستان دانست و تاکید کرد: در این شرایط بهتر است سالمندان، افراد مبتلا به بیماری تنفسی و قلبی و کودکان از ورود در فضای باز و آزاد خودداری کنند.
شاخص AQI استاندارد هوا در شاخص PM2.5 عدد صفر تا 50 هوای پاک، 51 تا 100 هوای سالم ، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس و عموم، 151 تا 200 بسیار ناسالم و 201 تا 300 نیز بسیار خطرناک است.
شهرستان های سنندج، سقز، قروه و مریوان مجهز به دستگاه سنجش آلاینده هوا مجهز است.
هوای شهرهای مختلف استان کردستان از ابتدای امسال تاکنون 18 روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و هشت روز در وضعیت ناسالم برای عموم قرار داشته است.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *