دانشگاه مذاهب با مراکز علمی 10 کشور تبادل دانشجو دارد

رئیس دانشگاه بین المللی مذاهب اسلامی گفت: این دانشگاه در راستای تحقق اهداف بین المللی خود با مراکز علمی 10 کشور تفاهم نامه همکاری های علمی و تبادل دانشجو امضا کرده است.

حجت الاسلام محمدحسین مختاری روز شنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران استان کردستان اظهار داشت: دانشگاه مذاهب اهداف خود را در 2 بخش داخلی و بین المللی برنامه ریزی کرده است.
وی افزود: همزیستی مسالمت آمیز و گفت و گوی وحدت آفرین بین مذاهب مختلف اسلامی از شاخصه های اصلی و اهداف این دانشگاه است.
حجت الاسلام مختاری تاکید کرد: تفاهم نامه همکاری های علمی با مراکز علمی 10 کشور در زمینه تبادل دانشجو، تدوین و تالیف کتاب، برگزاری همایش های علمی مشترک و سفرهای اردویی دانشجویی و اساتید امضا شده است.
وی یادآور شد: قرقیزستان، اندونزی، آفریقای جنوبی، کنیا و مجارستان از جمله کشورهایی هستند که با آنها تفاهم نامه منعقد شده علاوه بر آن بدنبال ایجاد فرصت های مطالعانی 6 تا 9 ماهه برای اساتید و دانشجویان سطح تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های مطرحی چون الازهر کور مصر نیز هستیم.
حجت الاسلام مختاری گفت: در کنار این تفاهم نامه ها برنامه مشترک برگزاری کنفرانس بین المللی با عنوان دین و مقابله با خشونت با همکاری دانشگاه رودن مسکو نیز در دستور کار قرار گرفته و مقرر شده در هر سال یکی از کشورها میزبان آن باشند.
رئیس دانشگاه بین المللی مذاهب اسلامی کشور اظهار داشت: همچنین نخست وزیر عراق و مسئولان سوریه نیز به دنبال آن هستند با کمک جمهوری اسلامی با تاسی گیری از دانشگاه مذاهب در کشورهای خود این دانشگاه ایجاد شود.
وی در خصوص اهداف داخلی این دانشگاه افزود: توسعه سخت افزاری و نرم افزاری دانشگاه از جمله ایجاد واحدهای جدید در برخی استان ها و راه اندازی رشته های مورد نیاز جامعه از اهداف این دانشگاه در کشور است.
وی اضافه کرد: هم اکنون علاوه بر تهران در سه استان کردستان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان شعب دانشگاه فعال شده و در استان گلستان نیز از مهر ماه سال جاری شعبه دانشگاه راه اندایی و اقدام به پذیرش دانشجو می کند.
حجت الاسلام مختاری گفت: توسعه دانشگاه در استان های آذربایجان غربی، کرمانشاه، بوشهر و تالش گیلان نیز در برنامه ها قرار گرفته و مطالعات آن به اتمام رسیده است.
رئیس دانشگاه بین المللی مذاهب اسلامی با بیان اینکه اکنون دو هزار و 500 دانشجو در 25 رشته در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند، افزود: ایجاد رشته های جدید بر اساس موضوعاتی مانند فقه حقوق، شافعی، امامیه و علوم قرآن و رشته های مورد نیاز کشور در زمینه های هنر، مدیریت، روابط بین المللی، مهندسی، معماری و شهرسازی اسلامی نیز مورد توجه است.
حجت الاسلام مختاری تاکید کرد: ایجاد و توسعه دانشگاه مذاهب اسلامی برای پیشگیری از نگاه افراطی به دین، تنویر افکار جامعه و پیشگیری از تفسیر نابخردانه از متون دینی ضروری است و در این راستا علما که باید در حوزه وحدت برنامه های علمی و فکری انجام دهند این دانشگاه را بهترین محل برای خود بدانند.
وی گفت: با وجود اینکه مرکز دانش آموختگی این دانشگاه به تازگی ایجاد شده اما در اولین نتایج متوجه شدیم 80 درصد فارغ التحصیلان این دانشگاه به دلیل اینکه آنها از طریق متعددی مورد اعتماد هستند جذب بازار کار شده‌اند.
نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری نیز در این نشست خبری خواستار تقویت علمی، ارائه تحصیلات به دانشجویان این دانشگاه ها شد و افزود: انتظار می رود نیروهای توانمند و کارآزموده استان ها بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.
ماموستا فایق رستمی اظهار داشت: دانشگاه مذاهب اسلامی برای تاثیر گذاری بیشتر در عرصه بین المللی باید خود را به سطح دانشگاه های مطرح دنیا مانند الازهر برساند.
رئیس دانشگاه بین المللی مذاهب اسلامی کردستان نیز در این نشست گفت: پرورش نسلی از علما، دانشمندان و محققان مسلمان که در عین آگاهی از مذاهب خود از مبانی دیگر مذاهب مطلع و مایه وحدت و ائتلاف مسلمانان باشند از اهداف تاسیس این دانشگاه است.
مرتضی خسورپناه تاکید کرد: با راه اندازی چهار رشته فقه امام شافعی و تاریخ اسلامی در مقطع کارشناسی، فلسفه عرفان و تاریخ اسلامی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه مذاهب کردستان موافقت شده و از سال تحصیلی آینده دانشجو پذیرش می کند.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام مختاری رئیس دانشگاه بین المللی مذاهب اسلامی کشور به منظور شرکت در جشن دانش آموختگی دانشجویان مذاهب اسلامی کردستان روز شنبه به این استان سفر کرده است.
در این سفر، سایت علمی و پژوهشی شهید ماموستا برهان عالی و سالن اجتماعات شهید شیخ الاسلام دانشگاه مذاهب کردستان نیز به بهره برداری رسید.
دانشگاه بین المللی مذاهب اسلامی واحد کردستان در سال 1389 تاسیس شد و در سه رشته آن شامل فقه و حقوق شافعی، فقه و حقوق امامیه و علوم قرآن و حدیث 150 نفر دانشجو مشغول دانش اندوزی هستند.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *