نخستین سرعتکاه مجازی هوشمند کشور در بجنورد راه اندازی شدعلی اصغر بدیعی مقدم روزسه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این سرعتکاه اکنون به صورت آزمایشی در محدوده بابا امان شهرستان بجنورد نصب شده است.
وی افزود: این سرعتکاه هوشمند، توسط رئیس اداره ایمنی و ترافیک این اداره کل ابداع و طراحی شده است.
وی خاطرنشان کرد: برای نصب این تجهیزات هوشمند 180 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است و اکنون در حال بهره برداری به صورت آزمایشی است تا نقاط قوت و ضعف آن، شناسایی شود.
رئیس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهدای و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی نیز درباره نحوه کارکرد سرعتکاه هوشمند گفت: کاربرد این سرعتکاه در شب بوده بنابراین برای مقاطعی که تصادفات در شب به علت سرعت بالا رخ می دهد مفید است.
حامد معروف اظهار کرد: این سرعتکاه مجازی که با انعکاس تصویر روی سطح جاده، وجود سرعتکاه فیزیکی را در چشم راننده مجسم می کند، سبب می شود تا راننده تصور کند که به سرعت کاه فیزیکی رسیده و مجبور به کاهش سرعت می شود.
وی افزود: ایمنی تردد در محورها با وجود سرعت کاه های مجازی به نسبت سرعت کاه هایی که با سازه آسفالت در سطح جاده ایجاد می شوند، بیشتر است.
وی تاکید کرد: ثبات کیفیت با گذشت زمان، چرخه عمر بیشتر و کمک به محیط زیست به واسطه عدم استفاده از مواد آسفالتی و رنگ های شیمیایی از مزایای این سرعتکاه هوشمند است.
رئیس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهدای و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی گفت: از معایب آن می توان به عدم کارایی آن در روز اشاره کرد.
معروف خاطرنشان کرد: از دیگر قابلیت های این سامانه این است که ابعاد این سرعت کاه ها متناسب با میزان سرعت خودروی عبوری، بزرگ و یا کوچک می شود.
وی تصریح کرد: سرعت خودرویی که قرار است از محل سرعت کاه مجازی گذر کند، با دوربین های نصب شده کنترل و به سامانه مخابره می شود و بسته به سرعت خودرو، ابعاد سرعت کاه مجازی کوچک و یا بزرگ نشان داده می شود.
معروف خاطرنشان کرد: با توجه به استفاده از پروژکتور برای ایجاد تصویر روی سطح آسفالت، این سرعتکاه می تواند به روشنایی و آشکارسازی محدوده مورد استفاده نیز کمک کند.
خراسان شمالی 467 کیلومتر راه اصلی، 746 راه فرعی و چهارهزار و 652 کیلومتر راه روستایی دارد.
* سایت ایرنای خراسان شمالی http://www.irna.ir/nkhorasan و کانال تلگرامی https://t.me/irnabojnurd در دسترس همگان است.
7185/ 6042 خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید