موزه علوم وفناوری صاحب ساختمان جدید می شود/تشریح همایش سالانه و جشنواره علم برای همهبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سیف الله جلیلی روز دوشنبه در نشست گزارش سالانه موزه ملی علوم و فناوری اظهار کرد: در سال گذشته تفاهم نامه های مختلفی با نهادهای گوناگون از جمله وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و شهرداری تهران امضا کردیم که در نتیجه تفاهم با شهرداری، قرار شد بخشی از زمین های بوستان ولایت برای احداث ساختمان جدید در اختیار موزه قرار گیرد.
وی ادامه داد: غیر از این با مرکز علم فنلاند و مرکز موزه شناسی هند نیز تفاهم نامه هایی امضا کردیم و توانستیم مصوبه های لازم را برای ملی شدن موزه دریافت کنیم.
رییس موزه ملی علوم و فناوری به برگزاری نمایشگاه های سیار در دانشگاه های تهران و شهرستان ها اشاره و تاکید کرد: هدف ما برای توسعه موزه در سال 96 تمرکز روی ساختمان جدید است زیرا در مکان فعلی که ساختمان سابق کتابخانه ملی است امکان نمایش بعضی از ابزار جدید و افزودن گالری های تازه را نداریم.

*هفتمین همایش سالانه موزه به نام میراث علم و جامعه
در ادامه این نشست دبیر هفتمین همایش سالانه موزه ملی علوم و فناوری توضیحاتی در مورد این همایش ارائه کرد و گفت: همایش امسال طیف وسیعی از پژوهشگران حوزه های مختلف علم را در برگرفته و نقش آنها را در موزه در نظر می گیرد.
زهرا اجاق ادامه داد: بحث رابطه علم و جامعه، رویکرد به علم و جامعه نه به معنای دو مفهوم مجزا بلکه به عنوان مفاهیمی موثر بر هم در این همایش پی می گیریم‌.
استادیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به تعاملی بودن موزه های علم گفت: موزه ها امروزه به محلی برای تعامل تبدیل شده اند و توجه به نقش موزه به مثابه میانجی علمی مهم است.
وی با اشاره به زمان پایان دریافت چکیده مقالات نیز گفت: فراخوان را از 6 ماه قبل به زبان های انگلیسی و فارسی منتشر کردیم، 31 مرداد زمان دریافت چکیده مقالات خاتمه می یابد و مشارکت کننده انگلیسی زبان نیز داشته ایم.
استاد ارتباطات و کارشناس روزنامه نگاری علمی با اشاره به دیگر برنامه های هفتمین همایش سالانه نیز افزود: سخنرانان کلیدی همایش از شخصیت های مختلف علمی تعیین و برنامه های کارگاه ها و نشست ها نیز مشخص شده که در بازه زمانی قبل از همایش دوروزه (12 تا 14 دی) اعلام می شود.

*زلزله و خانواده محور سومین دوره جشنواره علم برای همه
دبیر سومین همایش علم برای همه نیز در این نشست گفت: جشنواره علم برای همه دو دوره قبل با نام جشنواره علم و عامه برگزار شده است.
صونا آقابابایی ادامه داد: مهلت دریافت آثار تا 20 مهر است و جشنواره همزمان با هفته جهانی علم یعنی 20 تا 25 آبان با محوریت آمادگی خانواده ها در برابر زلزله برگزار می شود.
وی افزود: همچنین ارائه، معرفی یا آموزش مفاهیم علمی به زبان ساده در قالب ساخت ابزار، جنگ علمی، کلیپ علمی و شعر از دیگر بخش های این جشنواره بوده و در این بخش شرکت برای عموم به صورت انفرادی و گروهی آزاد است.
به گفته آقابابایی بخش ویژه این جشنواره با نام زلزله و خانواده است و افراد می توانند آثار خود را در قالب عکاسی، فیلم، پویانمایی، ساخت ماکت و سازه امن، نقاشی، داستان علمی تخیلی، مستند و خاطره نویسی و بازی های رایانه ای با موضوع زلزله و آمادگی ارسال‌ کنند.
وی‌ یادآور شد: تندیسی برای سه خانواده در نظر گرفته ایم که در این جشنواره رتبه های برتر را دریافت کنند.
آقابابایی همچنین از برگزاری نمایشگاهی همزمان با جشنواره در برج میلاد خبر داد و گفت: نمایشگاهی با مفهوم همزیستی با زلزله و محوریت مفاهیم علمی زلزله، ایمنی، تاثیرات اجتماعی زلزله برگزار می شود.
دبیر سومین جشنواره علم برای همه گفت: روند شرکت کننده ها در این جشنواره از سال اول سیر صعودی داشته و سه برابر شده و امیدواریم در این دوره نیز این افزایش ادامه یابد.

***انتخاب سخنرانان رویداد ‘سار’ بر اساس خرد جمعی
همچنین دبیر رویداد علمی ‘سار’ (سخنگاه اندیشه های راهبر) با اشاره به برگزاری سخنرانی اندیشه های راهبر گفت: برعکس دوره های قبل که سخنرانان را خود انتخاب می‌کردیم در سار این دوره سخنرانان را هیات داوران انتخاب کردند.
حسین مدنی ادامه داد: برای انتخاب سخنرانان هیاتی از سخنرانان قبلی تشکیل دادیم و به خرد جمعی اعتماد کردیم.
وی گفت: این دوره رویداد علمی سار 10 شهریور از ساعت 14 تا 19 با شرکت 7 سخنران برگزار‌ می شود که مانند دوره های قبل هر کدام 18 دقیقه وقت دارند مهم ترین ایده های خود را در زمینه علم و فناوری بیان کنند‌ و به نوعی آشنایی این افراد با چهره های مطرح فناوری و علم در همه حوزه ها و شرکت ها و سرمایه گذاران است.
رویدادهای سار توسط موزه علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران با هدف انتشار ایده های نوآورانه و تاثیرگذار در زمینه های گوناگون علم و فناوری برگزار می شوند. سار مخفف «سخنگاه اندیشه های راهبر» است.

***موزه های علوم و فناوری مرجع آموزش غیررسمی هستند
در‌پایان نیز جلیلی با اشاره به اهمیت موزه های علوم و فناوری در دنیا تصریح کرد: موزه علوم تنها محل نمایش وسایل علمی و تاریخی نیست.
وی ادامه داد: امروزه موزه ها به محل آموزش غیررسمی علم و دانشگاه های عمومی تبدیل شده اند که راه اندازی و تاسیس آن از عهده یک وزارتخانه خارج است و به حمایت حاکمیتی نیاز دارد.
رییس موزه علوم و فناوری خاطرنشان کرد: موزه ملی علوم و فناوری در سال ۳۰۰ هزار بازدیدکننده دارد و این در شرایطی است که از نظر فضا به شدت در مضیقه هستیم.
وی ادامه داد: ساختمان جدید موزه باید طراحی ایرانی داشته باشد و امیدواریم مشکل فضا را حل کند که به تخصیص بودجه در ۵ سال نیاز دارد.
علمی**9157**1440
خبرنگار: منصوره شوشتری** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید