ساخت اولین آزمایشگاه میکروفلوید با فناوری چاپ سه‌بعدیبه گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، دستگاه‌های میکروفلوید، تراشه‌های کوچکی هستند که با استفاده از کانال‌های میکروسکوپی موجود درون دستگاه، نشانه‌های زیستی بیماری‌ها، سلول‌ها و سایر ساختارهای کوچک را در نمونه‌هایی مانند خون شناسایی و طبقه‌بندی می‌کنند.
با توجه به این که چاپگرهای سه‌بعدی و رزین‌های موجود در بازار امکان تولید کانال‌های بسیار کوچک با ابعاد مناسب برای دستگاه میکروفلوید را فراهم نمی‌کردند، محققان برای تولید این دستگاه ابتدا یک چاپگر سه بعدی بسیار دقیق ساختند که امکان چاپ سه‌بعدی را با وضوح بسیار بالا فراهم می‌کند. سپس نوعی رزین سفارشی ارزان‌قیمت ساختند تا با استفاده از آن دستگاه را چاپ کنند.
این چاپگر سه‌بعدی از یک لامپLED با اندازه385 نانومتر بهره می‌برد که در مقایسه با چاپگرهای متداول مجهز به LED با اندازه 405 نانومتر، گزینه‌های بیشتری را برای انتخاب جاذب UV‌ مورد استفاده در ترکیب رزین در اختیار می‌گذارد. محققان در این تحقیقات زیرساخت جدیدی را ایجاد کرده‌اند که روش های متداول چاپ سه‌بعدی را برای تولید دستگاه‌های میکروفلوید به چالش می‌کشد. در این دستگاه پیشرفته کانال‌هایی به اندازه 18 تا 20 میکرومتر تعبیه شده است که آن را به یک آزمایشگاه میکروفلوید واقعی تبدیل می‌کند. این فناوری جدید، زمینه را برای تولید انبوه تجهیزات تشخیصی با قیمت ارزان فراهم می‌کند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Lab on a Chip منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440
مترجم: سپیده علی کاشانی** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید