زمزمه های بازگشت قهرمانان المپیکی کشتی فرنگی ایرانبه گزارش ایرنا، سوریان، نوروزی و رضایی را به طور حتم باید بعد از کسب مدال طلای بازی های المپیک 2012 لندن از نوابع کشتی فرنگی ایران در کنار «محمد بنا» مربی کهنه کار این رشته دانست، فرنگی کارانی که بعد از گذشت یک دهه فعالیت در تیم های ملی کشتی فرنگی اکنون در سن 32 سالگی قرار دارند.
بعد از بازی های المپیک 2016 ریو سوریان و نوروزی با حذف از دور رقابت ها و دوری یک ساله از کشتی به نظر می رسید که برای همیشه از دنیای قهرمانی خداحافظی کرده باشند، اما این روزها از گوشه و کنار خبر می رسد که این دو قهرمان سودای قهرمانی دیگری را در سر می پرورانند.
قاسم رضایی یکی از موفق ترین و با ثبات ترین فرنگی کاران سال های اخیر کشتی ایران نیز بعد کسب مدال برنز المپیک ریو اعلام کرد که قصد کشتی گرفتن در سال 2017 میلادی را ندارد و در سال 2018 در سنگین وزن (130 کیلوگرم) دوباره برای تیم ملی کشتی خواهد گرفت.
سوریان، نوروزی و رضایی بعد از مدال طلای المپیک 2012 لندن، در پیکارهای قهرمانی سال 2013 در بوداپست مجارستان حضور نداشتند، اما در سال 2014 و بعد از آنکه «رسول خادم» بر مسند ریاست فدراسیون کشتی نشست، حضور همه کشتی گیران در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی و برای پوشیدن دوبنده تیم ملی اجباری شد و سه طلایی کشتی فرنگی ایران و در زمانی که «احد پازاج» سرمربیگری تیم ملی را برعهده داشت، از فیلترهای انتخابی به نوعی رد شدند و با طلای سوریان و دو نقره نوروزی و رضایی و برنز «افشین بیابانگرد» برای نخستین مرتبه تیم ملی عنوان قهرمانی جهان را کسب کرد.
به هر حال در آن سال نباید از آمادگی بالای بدنی فرنگی کاران تیم ملی گذشت که در کنار تکنیک والای فنی خود به این مهم دست یافتند.
شرایط در سال 2015 فرق می کرد و تنها کسی که خود را در فرایند انتخابی تیم ملی قرار داد قاسم رضایی بود، اما حضور دو ملی پوش دیگر یعنی سوریان و نوروزی در مرحله نهایی انتخابی که سال 94 در مشهد برگزار شد، با حاشیه های همراه بود.
سوریان ژنرال هفت ستاره ایران بعد از وزن کشی و در روز برگزاری مسابقه، سالن رقابت ها را ترک کرد که با ارایه گواهی پزشکی بعدا به عنوان نفر نخست به پیکارهای قهرمانی جهان در لاس وگاس آمریکا اعزام شد که در مبارزه با «روشن بایراموف» آذربایجان به دلیل خطای غیرورزشی (دیسکالیفه) و از دور رقابت ها کنار می رود.
نوروزی نیز در مسابقه انتخابی مقابل «مهدی زیدوند»مغلوب می شود که در پایان کشتی حرکاتی ناشایست از سوی وی رخ داد و در نهایت رقابت های جهانی را از دست داد. هر چند زیدوند هم در آن مسابقات توفیقی نداشت.
قاسم رضایی نیز مقابل «مهدی علیاری» در دو کشتی مبارزه را واگذار کرد، اما در نهایت با تصمیم کادر فنی و شورای فنی به عنوان نفر نخست وزن 98 کیلوگرم راهی آمریکا شد و مدال نقره را به گردن آویخت تا با عنوان چهارمی ایران «احد پازاح» سرمربی تیم ملی نیز از کار برکنار شود و بهانه ای برای بازگشت محمد بنا باشد.
در بازی های المپیک 2016 ریو نیز محمد بنا این سه عضو تیم ملی را بدون برگزاری هیچگونه مسابقه انتخابی راهی بازی های المپیک کرد که متاسفانه نوروزی و سوریان از دور رقابت ها حذف و تنها رضایی و «سعید عبد ولی» دو مدال برنز کسب کردند.
سوریان دارنده هفت مدال طلای جهان و المپیک بعد از شکست سنگین در المپیک ریو اعلام کرده بود که به دنبال یک پایان خوش است که خبرنگاران آن زمان از این تعبیر به عنوان خداحافظی وی از دنیای کشتی تفسیر کرده بودند، اما وی با اعلام آمادگی برای بازگشت به کشتی نشان داد که پایان خوش وی شاید یک مدال طلای دیگر در پیکارهای قهرمانی سال 2018 در بوداپست مجارستان باشد.
با تغییر اوزان کشتی سوریان بزودی تمرینات خود را برای ورود به دنیای کشتی در وزن 63 کیلوگرم از سر خواهد گرفت.
نوروزی دارنده مدال طلای المپیک و طلای و نقره جهان نیز اعلام کرده در یک وزن بالاتر از 66 کیلوگرم که شاید 71 کیلوگرم باشد، مقابل حریفان قرار خواهد گرفت.
اما نکته اساسی و مهم برای حضور سه ملی پوش نامدار کشتی فرنگی ایران این است که شورای فنی تیم های ملی آیا به صورت مستقیم، مجوز حضور آنان را در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی را می دهد یا اینکه با حضور در مسابقات قهرمانی کشور، رقابت های عمومی (اوپن)، جام جهان پهلوان تختی و یا جام جهانی مجوز حضور در مرحله نهایی را به دست خواهند آورد.
به هر ترتیب بازگشت نامداران کشتی فرنگی ایران را در کنار نسل جدید ایران که این روزها در اردوهای تیم ملی حضور دارند، باید به فال نیک گرفت و به نظر می رسد که سه طلایی المپیکی کشتی فرنگی ایران به خصوص سوریان و نوروزی به طور حتم به حساسیت رسول خادم به برگزاری مسابقات انتخابی و قوانین سختگیرانه شورای فنی در این خصوص واقف بوده و پای به دنیای قهرمانی گذاشته اند.
به طور حتم حضور قهرمانان المپیکی در کنار نفرات جوان تیم ملی شاید چالشی برای اشکانی سرمربی تیم ملی بزرگسالان باشد که ضمن بالا رفتن سطح فنی اردوهای تیم ملی، منجر به رقابت شدیدی خواهد شد که می توان از آن به عنوان چالشی شیرین برای اشکانی برای انتخاب ملی پوشان در جام جهانی کشتی فرنگی در آبادان و در نهایت پیکارهای قهرمانی جهان یاد کرد.
برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.
ورزشی**1067**1368
گزارش از رضا رمضانی**انتشار: خیراله شفیعیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید