حذف ۲۰۰ میلیون برگ کاغذ با رسیدگی الکترونیک به اسناد بستری در بیمارستان‌ها

به گزارش ایسنا، حسن سعیدی افزود: بیمارستان‌ها و مراکز طرف قرارداد مکلف هستند که ماهانه اسناد هزینه درمان را به سازمان تحویل دهند. امروزه یکی از مهم‌ترین اسناد درمانی که به سازمان می‌رسد، اسناد بستری و بستری موقت هستند که طبق آمارها حدود ۵.۶ میلیون پرونده بستری و بستری موقت از طرف بیمارستان‌های طرف قرارداد به ادارت کل بیمه سلامت استان‌ها تحویل داده می شود.   

کارشناس گروه بستری دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران گفت: به طور میانگین هر پرونده بستری حدود ۳۰ برگه A۴ نیاز دارد تا یک سند هزینه‌ای تولید و وارد سازمان شود که برای ۵.۶ میلیون پرونده بالغ بر ۲۰۰ میلیون برگ کاغذ  A۴ سالیانه باید مصرف شود که معادل ۲۰ هزار درخت است.

سعیدی افزود: اولین سودی که کشور از اجرای برنامه رسیدگی الکترونیک اسناد بهره‌مند می‌شود، حذف ۲۰۰ میلیون برگ کاغذ است که از نظر هزینه‌ای و محیط زیستی بسیار حائز اهمیت است.

وی بیان کرد: اطلاعات، گزارش‌گیری و هزینه‌های پرداخت شده با ارسال اسناد کاغذی چندان قابل احراز و اعتماد نبود. به همین دلیل از حدود ۲ سال پیش بحث سامانه پردازشگر اسناد بستری به صورت پایلوت در ۳ استان اجرا شد. مقدمات این اقدام در اداره کل استان اصفهان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی این استان انجام شد؛ به طوری که پس از طراحی قوانین به صورت عملیاتی از اردیبهشت ماه سال گذشته یک بیمارستان و از مهر ماه تقریبا تمام بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تحت پوشش این نرم افزار قرار گرفتند و بعد از استقرار نهایی تبادل اسناد بستری به صورت مکانیزه انجام شد.

کارشناس گروه بستری دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: شروع این فرآیند در استان‌های دیگر در سال ۹۸ در ابتدا در شش استان منتخب از جمله استان گیلان، مازندران، گلستان، زنجان، آذربایجان شرقی و فارس کلید خورد و پس از برگزاری دوره‌های آموزشی در خرداد ماه استقرار یافت که آخرین گزارش اسناد تیر ماه و مرداد ماه این ادارات به صورت مکانیزه از بیمارستان به ادارات کل ارسال شده است.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان بیمه سلامت، سعیدی گفت: حدود ۵۰۰ بیمارستان‌ در کشور تا به امروز تحت پوشش پردازشگر اسناد بستری قرار گرفتند و سایر بیمارستان‌های دیگر نیز در مرحله استقرار هستند؛ به طوری که آموزش‌های اولیه به کاربران بیمارستان‌های مذکور داده شده است.

کارشناس گروه بستری دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران بیان کرد: تا پایان آذرماه تمام بیمارستان‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی یعنی ۶۰۶ بیمارستان تحت پوشش این نرم افزار قرار خواهند گرفت؛ به نحوی که تا پایان بهمن ماه سال جاری کلیه پرونده‌های هزینه‌های درمانی بیمارستان‌های دانشگاهی به صورت الکترونیک پذیرش و پرداخت خواهد شد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید