ادبیات پتنت و ثبت اختراع در دانشگاه ها نهادینه شودبه گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، دکتر سعید سرکار روز سه شنبه در آئین گشایش رویداد دو روزه پنجمین ‘مجمع اقتصاد فناوری نانو’ که با حضور فعالان، اندیشمندان و علاقمندان حوزه نانو با محوریت ‘توسعه کارآفرینی فناورانه، توسعه بازار نوآوری’ در مرکز همایش های بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت همراه است، در سخنانی همچنین تاکید کرد که برای ورود به بازارهای بین‌المللی باید کشورمان را در جوامع بین‌المللی به رسمیت بشناسند، و برای این منظور باید بتوانیم کیفیت محصولات خود را بالا برده، حفظ کنیم و آن را به جوامع بین‌المللی بشناسانیم.
وی تصریح کرد: به طور حتم عامل اصلی پیشرفت ما تربیت نیروی انسانی متخصص بود که دانشگاه‌ها نیز در این زمینه فعال بودند و با ایجاد و تامین شبکه آزمایشگاهی و تجهیزات به این جایگاه مناسب دست یافته ایم؛ به واقع اگر نتوانیم به بازارهای بین‌المللی دست پیدا کنیم، به طور حتم در آینده نه چندان دور شرکت‌های بین‌المللی ما به بن‌بست خواهند رسید.
وی تهیه تجهیزات و امکانات زیرساختی لازم برای پژوهشگاه ها برای شکوفا کردن آنها در حوزه ابداع و اختراعات را نیز بسیار ضروری دانست و تاکید کرد: تا هنگامی که نتوانیم این زیرساخت ها را برای پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی فراهم کنیم به طور حتم به نتیجه دلخواه نخواهیم رسید، چراکه بدون ریشه رشد و ثمردهی نخواهیم داشت.
دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به تفاوت صنعت و کارخانه، صنعت را پویا، رو به رشد و دچار تحول و کارخانه را یک عنصر کوچک و ایستا تعریف و تاکید کرد:ما باید پشتوانه علمی داشته باشیم تا از نظر فناوری بتوانیم پیشرفت کنیم.
وی با بیان این که هم اکنون ما بیشتر بر افزایش کیفیت تمرکز کرده ایم، افزود: مطابق با برنامه ریزی انجام شده تمرکز ما در 10 سال آینده تمرکز بر صنعتی‌‌سازی و تجاری‌سازی در کنار توسعه بازار بین‌المللی است که البته دستیابی به این هدف در ابتدا نیازمند افزایش آزمایشگاه‌های حوزه نانو و پس از آن ایجاد ارتباط مناسب بین بخش صنعت و دانشگاه است.

**ضرورت اقدام جسورانه در زمینه سرمایه انسانی
معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری نیز در این آئین در سخنانی با تاکید براین که ما بایستی جسورانه در جهت استحصال سرمایه انسانی حرکت کنیم، یادآورشد: ما سرمایه انسانی با کیفیت کم داریم و باید بتوانیم این سرمایه را برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان پرورش دهیم.
دکتر مهدی الیاسی تاکید کرد: ما بایستی تعداد زیادی نماینده و آژانس ارائه خدمات فناوری داشته باشیم که عمومی و خصوصی باشند و لزوما تحت کنترل دولت نباشند که خوشبختانه در حوزه فناوری نانو این نمایندگان حاضر و فعال می باشند.
وی در ادامه با بیان این که ثبت پتنت و ثبت اختراع یعنی مالک شدن، نه مفتخر شدن، اظهارکرد: ما اساسا در کشورمان چیزی به اسم مالکیت فکری نداریم.
معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افزود: اگر اختراع و تولیدی ثبت شود، جنبه فروش و تولید ثروت ندارد و اختراعاتی که ثبت می‌شوند، اهداف دیگری دارند.
الیاسی با بیان این که اگر قرار است در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان شناخته شویم باید بازی مالکیت فکری را یاد بگیریم، گفت: اقتصاد دانش‌بنیان ما یک اقتصاد گلخانه‌ای است و باید به این موضوع دقت‌نظر بیشتری داشته باشیم
پنجمین مجمع اقتصاد فناوری نانو به همت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف توسعه کارآفرینی فناورانه و توسعه بازار نوآوری 24 و 25 مردادماه 96 در مرکز همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت تهران برگزار می‌شود.
مجمع اقتصاد فناوری نانو، اصلی‌ترین گردهمایی سالانه مدیران و فعالان اکوسیستم فناوری نانو می باشد و این رویداد که در فضایی نوآورانه ومتفاوت برگزار می‌شود، هر سال بر موضوعات و چالش‌های مختلفی تمرکز دارد.
پنجمین دوره مجمع نیز بر دو مبحث جدی در حوزه نانو متمرکز است. روز نخست این رویداد به چالش‌ها، راهکارها و تجربیات مرتبط با کارآفرینی خواهد پرداخت و در روز دوم نیز مباحث مرتبط با توسعه بازار و پیشرفت شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه فروش مورد تحلیل قرار می‌گیرد.
علمی ** 1836 **
خبرنگار: یوسف درویشی*انتشار: زهره محتشمی پورانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید